Różnica pomiędzy GA Universal a GA4

by | 9.05.2023 | Aktualności

Zmiana GA Universal na GA4

Osoby prowadzące swoje działania w GA Universal powinny jak najszybciej zainteresować się przejście na Google Analytics 4, ponieważ znane wszystkim GA3 zostanie zamknięte z dniem 1 lipca 20223 roku. Wszystkie zbierane dane po tym okresie przestaną się procesować.

1. Różnica interfejsów GA Universal-GA4

Pierwszą oraz znaczną różnicą pomiędzy GA Universal, a GA4 jest interfejs. W Google Analytics 4 wygląd oraz estetyka jest bardzo podobna do starszej GA3, natomiast sama zawartość została intensywnie zmieniona. Wiele raportów wygeneruje się dopiero po uzyskaniu odpowiedniej ilości danych. Sama liczba podstawowych raportów została znacznie skrócona.

2. Nowy model pomiaru GA4

GA Universal polegał na modelu pomiaru opartym na sesjach i odsłonach, GA4 zmienił ten model na zdarzenia i parametry. Jest to bardzo dużo zmiana względem interpretacji działań i zachowania użytkownika, wprowadza całkowicie nowe spojrzenie.

3. Czym jest Debug View?

Google Analytics 4 oferuje nam narzędzie „Debug View”, dzięki niemu jesteśmy w stanie debugować zdarzenia z poziomu platformy. Narzędzie zdecydowanie ułatwi pracę osobą ustawiającym zdarzenia w GTM, Debug View pozwoli sprawdzić poprawność ustawionych zdarzeń wraz z ich parametrami w czasie rzeczywistym.

4. Wyczekiwany Cross-device

GA Universal pozwalał nam śledzić ścieżkę użytkownika jedynie w wersji webowej, jeżeli chcieliśmy robić to również z aplikacji mobilnych to musieliśmy użyć innego narzędzia Google Analytics for Firebase. Google Analytics 4 połączył oba narzędzia, dzięki czemu powstała możliwość śledzenia użytkownika pomiędzy urządzeniami.

5. Automatyczne śledzenie zdarzeń

GA4 wprowadził automatyczne śledzenie zdarzeń, nie było to możliwe w GA Universal. W ich skład wchodzą:

Wyświetlenie strony (automatycznie włączone, bez możliwości wyłączenia)

Przewinięcia

Kliknięcia wychodzące

Wyszukiwania w witrynie

Interakcje z formularzem

Interakcje z filmem

Pobrania pliku

Warto podkreślić, że GA4 musi być prawidłowo skonfigurowany, aby dobrze śledzić automatyczne zdarzenia, w innym wypadku zbierane dane nie będą poprawne. Z własnego doświadczenia radzimy wyłączyć interakcje z formularzem.

6. Dane Historyczne

GA Universal nie posiadał ograniczeń względem danych historycznych, natomiast GA4 pozwala nam przechowywać dane maksymalnie przez 14 miesięcy. Popularny wyjściem z tej sytuacji jest integracja z BigQuery.

7.Raporty niestandardowe

GA Universal pozwalał tworzyć niestandardowe raporty od podstaw, natomiast GA4 postawiła na eksploracje. Powstała zakładka „Eksplorowanie”, w której możemy stworzyć raport na wiele sposobów, dostępne są również gotowe szablony m.in:

Eksploracja swobodna

Eksploracja ścieżki

Eksploracja sekwencji ścieżki

Pokrywanie się segmentów

Eksplorator zachowania użytkowników

Eksploracja kohort

Cykl życia użytkowników

Oraz wiele więcej….

8. Lepsza współpraca GA4 z Google Ads

Google Analytics 4 pozwolił nam bardziej zintegrować raportowanie i automatyzację kampanii reklamowych w Google Ads. Dzięki tej funkcji jesteśmy w stanie lepiej przeanalizować wyniki kampanii Google Ads, pozwoli również uzupełnić remarkreting w Ads’ach o dane odbiorców z Analytics.

9. Odbiorcy

W obu narzędziach odbiorcy pełnią tę samą funkcję. Dzięki nim powstaje segmentacje użytkowników, stosowana najczęściej w kampaniach Google Ads. Główną zmianą w nowym GA4 jest dodanie dodatkowych opcji.

Odbiorcy w Google Analytics 4

Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja „Przewidywanie”, w momencie kiedy zostanie spełniona odpowiednia liczba danych, system stworzy odbiorców którzy np.: w ciągu najbliższych 7dni prawdopodobnie dokonają pierwszego zakupu.

Podsumowanie

Google Analytics 4 to burzliwy temat, wiele osób przyzwyczajonych do korzystania z GA Universal ciężko odnajduje się w nowej wersji. GA4 odświeżyło wiele aspektów, warto pamiętać, że branża Ecommerce bez przerwy się rozwija, a wraz z nią analityka. Współczesne firmy prowadzące swoje działania w Internecie potrzebują analityki tak samo jak człowiek tlenu.