Czym jest Google Merchant Center Next ?

by | 9.11.2023 | Aktualności, Porady

Co to jest Google Merchant Center?

Google Merchant Center to darmowe narzędzie dostępne w ramach usługi Google dla Sprzedawców, które umożliwia właścicielom sklepów internetowych przesyłanie informacji o swoim sklepie i produktach bezpośrednio do systemu reklamowego Google. Jest to kluczowa platforma dla osób, które chcą zarządzać kampaniami Ecommerce w Google Ads, ułatwiając tworzenie kampanii Google Shopping z reklamami produktowymi oraz optymalizację produktów w celu zwiększenia sprzedaży.

Merchant Center wspiera sprzedaż, umożliwiając wprowadzenie danych o produktach i sklepach, które są następnie wyświetlane w różnych usługach Google, takich jak Google Shopping, Google Ads, czy Google Commerce Search. Dzięki temu narzędziu, firmy mogą zarządzać swoją obecnością w ekosystemie e-commerce Google, przechowywać informacje o swoich produktach i w razie potrzeby aktualizować swoje listy online.

Dla kogo jest Google Merchant Center?

Google Merchant Center jest skierowane do właścicieli sklepów internetowych. To narzędzie jest szczególnie użyteczne dla e-commerce, ponieważ pozwala im przesyłać i zarządzać informacjami o ich produktach, co jest niezbędne do wyświetlania się w wynikach Google Shopping i innych usługach Google.

Google Merchant Center oferuje szereg narzędzi, które pomagają sprzedawcom w promowaniu ich produktów:

 • Konfiguracja dostawy: Pozwala informować użytkowników o czasie i kosztach dostawy oraz konfigurować zasady dotyczące zwrotów produktów.
 • Połączenie z Google Ads: Umożliwia tworzenie reklam produktowych poprzez połączenie z kontem Google Ads.
 • Dodawanie produktów: Możliwość dodawania produktów pojedynczo lub zbiorczo, co jest niezbędne do tworzenia kampanii produktowych.
 • Włączanie reklam produktowych: Sekcja w panelu administracyjnym pozwala na aktywowanie i zarządzanie reklamami produktowymi.
 • Program Opinie klientów: Daje możliwość wyświetlania opinii klientów w reklamach tekstowych i zakładce Google Zakupy.
 • Branding: Możliwość dodawania logo marki, co pomaga wzmocnić wizerunek firmy w sieci reklamowej.
 • Optymalizacja tytułu reklamy: Dostosowanie tytułu reklamy, by zwiększyć jej skuteczność poprzez umieszczenie ważnych atrybutów produktu.

Co to jest Google Merchant Center Next?

Google Merchant Center Next to nowa, uproszczona wersja Google Merchant Center, która ma zostać wprowadzona do 2024 roku. Ta zmieniona platforma będzie automatycznie pobierała informacje o produktach, cenach, obrazach i innych danych bezpośrednio ze strony internetowej sprzedawcy. Zmiany obejmują nie tylko wygląd, ale także wprowadzają lepsze wskazówki dla sprzedawców, szczególnie te dotyczące naprawy błędów w produktach. Nowy interfejs użytkownika będzie zawierał ulepszone raporty w zakładce “Wydajność”, z nowymi danymi takimi jak widoczność konkurencyjna, ceny, popyt oraz wyniki wyszukiwania sklepu i map Google.

Oto kilka narzędzi, które będzie oferować:

 • Automatyczne wykrywanie danych produktów: Merchant Center Next będzie automatycznie pobierać dane takie jak tytuł produktu, opis, rozmiar, cena i obraz produktu ze strony internetowej sprzedawcy.
 • Import produktów: Możliwość importowania produktów na różne sposoby, w tym automatycznie ze sklepu internetowego, z platformy e-commerce, z pliku danych, z szablonu Google Sheets lub ręcznie, jeden po drugim.
 • Ulepszony interfejs użytkownika: Nowa wersja oferuje czytelniejszy i lepiej zorganizowany interfejs użytkownika, podobnie jak w przypadku poprzednich aktualizacji interfejsu Google Ads.
 • Edycja produktów: Umożliwia edycję szczegółów produktu bezpośrednio w Merchant Center, co jest znaczącą zmianą w porównaniu do obecnej wersji, gdzie można było tylko przesyłać i usuwać produkty.

Czy warto korzystać z Google Merchant Center?

Korzystanie z Google Merchant Center jest wartościowe dla sprzedawców internetowych, którzy chcą promować swoje produkty w usługach Google, takich jak Google Shopping czy Google Ads. Umożliwia zarządzanie listami produktów, optymalizację kampanii reklamowych oraz analizę wyników, co może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży i lepszej widoczności w Internecie. Ponadto, z automatyzacją i ulepszonymi wglądami, które będą oferowane w Google Merchant Center Next, proces zarządzania produktami stanie się prostszy i mniej czasochłonny. Dla firm, które zależą od online’owej sprzedaży produktów, Merchant Center może być kluczowym narzędziem do rozwoju biznesu.