Jakie są najczęstsze błędy w audycie SEO online ?

by | 22.09.2023 | Porady

Gdy robimy audyt strony www online, przede wszystkim zwracamy uwagę na błędy powodujące, że strona źle indeksuje się w wyszukiwarce Google. Niektóre z tych błędów są mniej istotne, ale niektóre z nich mają naprawdę poważny wpływ na Twoją stronę. W tym artykule poruszyliśmy wszystkie najważniejsze błędy mogące się pojawić w audycie seo. Uszeregowaliśmy je od najpoważniejszych błędów do tych mniej znaczących.

Poważne błędy w audycie SEO online

 1. Problemy z plikiem robots.txt
 2. Wolne ładowanie strony
 3. Zduplikowane treści
 4. Brak optymalizacji słów kluczowych
 5. Złamane linki
 6. Przekierowania 302 zamiast 301
 7. Błędy certyfikatu SSL
 8. Brakujące alternatywne teksty dla obrazów (alt)

infografika przedstawiająca plik sitemap.xml

Plik robots.txt to standardowy plik tekstowy umieszczony w głównym katalogu witryny, który jest używany do informowania robotów wyszukiwarek (takich jak Googlebot) o tym, które strony lub sekcje witryny powinny, bądź nie powinny być indeksowane.

Problemy z plikiem robots.txt mogą wynikać z różnych przyczyn. Często błędnie skonfigurowany plik może niechcący zablokować ważne strony od indeksowania, co prowadzi do ich niewidoczności w wynikach wyszukiwania. Inne błędy mogą obejmować składnię pliku, która nie jest dobrze rozumiana przez roboty, czy też konflikty pomiędzy dyrektywami.

Wolne ładowanie strony może mieć negatywny wpływ na SEO, ponieważ roboty wyszukiwarek mają określony “budżet indeksowania” dla każdej strony. Jeśli strona ładuje się wolno, roboty mogą nie zdążyć zindeksować wszystkich stron w ramach tego budżetu, co może prowadzić do braku indeksowania niektórych podstron. Dodatkowo ostatnio Google zaczął stosować “mobile-first indexing”, co oznacza, że indeksują i oceniają strony głównie na podstawie ich wersji mobilnej. Wolne strony na urządzeniach mobilnych mogą być szczególnie problematyczne, ponieważ użytkownicy smartfonów często mają mniej cierpliwości niż użytkownicy komputerów stacjonarnych.

Zduplikowane treści mogą stanowić problem dla SEO, ponieważ kiedy roboty wyszukiwarek natrafiają na takowe, mogą mieć trudności z określeniem, która wersja jest “oryginalna” lub która powinna być preferowana w wynikach wyszukiwania. To może prowadzić do nieprzewidywalnych lub nieoptymalnych decyzji dotyczących rankingu stron walczących o to samo słowo kluczowe.

Brak optymalizacji słów kluczowych – każda podstrona powinna odpowiadać konkretnemu słowu kluczowemu. Jeśli treść tej strony nie odpowiada pozycjonowanemu słowu kluczowemu, trudno będzie osiągnąć dobre pozycje w wynikach wyszukiwania.

Złamane linki – to linki, które prowadzą do nieistniejących lub niedostępnych stron w witrynie internetowej.  Mogą one wpłynąć na zdolność robotów wyszukiwarek do prawidłowego indeksowania witryny. Jeśli robot napotyka na wiele linków prowadzących do stron, które nie istnieją, może to opóźnić lub zakłócić proces indeksowania.

Przekierowania 302 zamiast 301 – Przekierowanie 302 jest używane, gdy strona tymczasowo jest przeniesiona pod inny adres. W tym wypadku siła linku nie jest przekazywana na nową stronę. Przekierowanie 302 powinno być używane tylko w sporadycznych przypadkach, gdy strona jest w konserwacji czy testowania nowej wersji strony.

Błędy certyfikatu SSL – Najczęstszym błędem certyfikatu jest po prostu jego wygaśnięcie. Certyfikatu nie kupuje się na wieczność, jego czas trwania ogranicza się zazwyczaj do jednego roku, a następnie trzeba go odnowić. Innym częstym błędem jest zła konfiguracja certyfikatu – warto więc poprosić o pomoc specjalistów w tym zakresie.

Brakujące alternatywne teksty dla obrazów (alt) – atrybuty alt dostarczają opisu obrazów na stronie internetowej, co jest pomocne dla robotów indeksujących, co pomaga zrozumieć im co znajduje się na obrazie. Problemem dla wyszukiwarek może być zarówno ich brak, jak i nadmiar tekstu w nich zawarty, co może spowodować błędną interpretację przez roboty indeksujące.

infografika przedstawiająca certyfikat ssl

Mniej poważne błędy w audycie SEO online

Poniżej przedstawiamy listę mniej poważnych błędów w audycie SEO, które jednak również mają wpływ na pozycjonowanie strony internetowej.

 1. Błędy w mapie strony (sitemap.xml)
 2. Problemy z wewnętrznym linkowaniem
 3. Brakujące znaczniki meta

Błędy w mapie strony (sitemap.xml) – przede wszystkim mapa strony powinna być na bieżąco aktualizowana. Nie powinno być w niej nieaktualnych linków. Powinna zawierać również tylko kluczowe, wartościowe strony. Zamieszczanie każdego możliwego URL może prowadzić do przeciążenia indeksowania strony.

Problemy z wewnętrznym linkowaniem – największy problem stanowią wygasłe linki prowadzące do nieistniejących podstron. Często jest ich również zbyt dużo i prowadzą one do stron o niskiej jakości.

Brakujące znaczniki meta – Znaczniki meta, inaczej meta tagi, są fragmentami kodu HTML, które dostarczają wyszukiwarkom informacji na temat zawartości strony internetowej. Nie są one widoczne dla użytkowników odwiedzających stronę, ale mogą być odczytywane przez roboty wyszukiwarki, co może wpływać na to, jak strona jest indeksowana i prezentowana w wynikach wyszukiwania. Najczęstsze błędy to brak opisanych metatagów, zbyt długie opisy lub opisy nie zawierające słów kluczowych związanych z treścią strony.

 

To już większość podstawowych błędów, które najczęściej znajdujemy tworząc analizę strony internetowej. Jak widać tych elementów jest dużo, dlatego też praca nad audytem seo zabiera czas i pieniądze, mimo to warto w niego zainwestować, gdyż nagromadzenie błędów może spowodować brak postępów w pozycjonowaniu strony pomimo wkładanych w ten proces nakładów pieniężnych.