Jak napisać prawidłowy prompt w midjourney?

by | 18.09.2023 | Aktualności

 

Co to jest Midjourney?

 

Na początku krótkie wprowadzenie. Midjourney został założony w 2022 roku przez firmę Open AI, która zajmuje się rozwojem sztucznej inteligencji. Jest to program do generowania obrazów, które są zarówno realistyczne, jak i kreatywne. Tworzenie obrazów w Midjourney polega na wprowadzaniu tekstowych poleceń tak zwanych promptów, które są następnie przez program Midjourney konwertowane na obraz.

 

Co to jest prompt w Midjourney?

 

Prompt w Midjourney zaczyna się od komendy /imagine (wyobraź sobie). Na tym polega właściwa istota współpracy z modelem językowym. Midjourney „wyobraża sobie” jaki finalnie obraz chcemy uzyskać. Dlatego też tak ważna jest jakość i szczegółowość naszych zapytań – promptów. Dosłownie im więcej szczegółów podasz, tym obraz będzie lepszy.
To jednak są zbyt ogólne informacje, aby powstał z nich obraz, który nosisz w głowie. Zamiast posługiwać się ogólnymi zwrotami: „ładny obraz wywołujące przyjazne skojarzenia” warto z Midjourney rozmawiać językiem technicznym. Poniżej lista, tego co możemy dokładnie określić, aby Midjourney zaczęło nas rozumieć.

 

Styl obrazu w Midjourney.

 

Tutaj przyda się wiedza z zakresu Historii Sztuki. Style mogą zależeć od stylów sztuki lub poszczególnych artystów. Na potrzeby tego artykułu posłużymy się stylem realistycznej fotografii (realistic photography), który jest najbardziej wykorzystywany w środowisku marketerów.

 

Przedmiot obrazu w Midjourney

 

To jest core obrazu, coś co chodzi nam po głowie. Im bardziej dokładny i prostszy będzie opis przedmiotu obrazu. Na potrzeby tego artykułu umówmy się, że chcemy zobaczyć „dziewczynę w kawiarni”.

 

Środowisko obrazu w Midjourney

 

Jest to tło, w którym osadzimy naszą pierwszoplanową postać. W tym przypadku dziewczyny w kawiarni, sama kawiarnia jest już tłem. Ale to właśnie tło – kontekst przybliży obraz do naszych wyobrażeń. To najdłuższa i najbardziej wymagająca część pisania promptu. Wymaga dużego researchu i częstych prób, aby zbliżyć się do spodziewanych efektów. Kawiarnię, w której osadzimy naszą dziewczynę widzę jako „kawiarnię w stylu art. Deco z dużymi stołami, wygodnymi skórzanymi kanapami, oraz imponującym żyrandolem.

Obraz wygenerowany przez midjourney

Dziewczyna ubrana w czerwony, elegancki płaszcz, siedząca na pomarańczowym fotelu, skórzanym fotelu w kawiarni w stylu Art – Deco ze stołami, fotelami oraz imponującym żyrandolem.

 

Oświetlenie obrazu w Midjourney

 

Nie musimy być specjalistami od światła w fotografii, żeby wywołać w Midjourney pożądaną komendę. Wystarczy, że będziemy się kierowali rodzajem światła, porami dnia, oraz kątem padania światła. Światło może być ciepłe, neutralne oraz sztuczne. Pora dnia oczywiście to może być świt, poranek, południe, popołudnie, wieczór, zmierzch oraz noc. Światło może być również ostre lub miękkie. Dodajmy do tego zachmurzenie, mgłę, typową szarówkę, ciemność – i możemy nadawać naszemu obrazowi naturalny wygląd.

Dziewczyna ubrana w czerwony, elegancki płaszcz, siedząca na pomarańczowym fotelu, skórzanym fotelu w kawiarnii w stylu Art

Dziewczyna ubrana w czerwony, elegancki płaszcz, siedząca na pomarańczowym fotelu, skórzanym fotelu w kawiarnii w stylu Art – Deco ze stołami, fotelami oraz imponującym żyrandolem. Poranne światło wpada z lewej strony obrazu.

Wielkość zblizenia w Midjourney

To najtrudniejszy element układania promptów w Midjourney. Najpierw sami musimy zdecydować, w jakim planie/zbliżeniu chcemy ujrzeć naszą postać. Czy zdjęcie ma być wykonane z dystansu lub z bliska, czy w średnim planie. Kiedy to określimy, jeśli jesteśmy zawodowymi fotografami, to możemy posłużyć się rodzajami obiektywów: obiektyw 100 mm dla szerokiego planu, 50mm dla zbliżenia itp. Jednak większości z nas potrzebne są bardziej ogólne sformułowania:

  • Dla zdjęć z dalszej odległości: szeroki kąt, ultraszeroki kąt, widok z powietrza.
  • Dla planu średniego: plan średni, plan średni z dołu, plan średni z góry, plan amerykański, plan pełny (pełna postać)
  • Dla zbliżeń: zbliżenie, ujęcie – makro, makrofotografia, pełne zbliżenie.

Oczywiście, jeśli jesteśmy zadowoleni z efektu w dalszym planie, możemy skopiować zdjęcie z modjourney i zbliżyć je ręcznie w innym programie graficznym.

Zdjęcie wykonane w Midjourney, zbliżone ręcznie za pomocą programu Canva.

Zdjęcie wykonane w Midjourney, zbliżone ręcznie za pomocą programu Canva.

Po co eksperymentować z promptami w Midjourney?

W dobie generowania tysięcy zdjęci za pomocą sztucznej inteligencji, szczególnie cenna stanie się naturalność. Zdolność tworzenia zdjęć nie zdradzających, że stworzył jej algorytm. Drugim oczywiście celem jest takie przekazanie Midjourney informacji, żeby jak najdokładniej odzwierciedlał nasze wyobrażenia. Gdy naturalność i dokładność spotkają się na jednym zdjęciu – możemy sobie pogratulować, że wygenerowaliśmy prawidłowy prompt w Midjourney.